Lapin Kansan kalakilpailun harjussarja vuosilta 1968-2005

Lapin Kansa lehdessä on pyörinyt vuosia kalakilpailu, jonne on voinut ilmoittaa Lapin alueelta saaduista suurista kaloista. Olen kerännyt harjussarjan tuloksia vuosilta 1968-. Tässä kalat ovat järjestettynä tuolta ajalta järjestettynä suuruusjärjestykseen. Vuosittain järjesteltynä löytyy täältä.

NimiPainoSaantipaikka
1Aarno Korkalo 2650 Käkkäläjoki
2Ville-Petteri Joensuu 2320 Väylä Muonio
3Teuvo Pekkarinen 2200 Näätämö
4Martti Mikkonen 2195 Riutujärvi
5Vilho Mäkitalo 2130 Lätäseno
6Aki Huhtanen 2120 Harrijärvi Enontekiö
7Juho Ylisaari 2100 Poroeno
8Ari Savikko 2100 Rommaeno
9Sauli Pörhö 2100 Könkämäeno
10Simo Suhonen 2050 Utsjoki
11Aki Huhtanen 2045 Käsivarsi
12Sampsa Wesslin 2040 Harrijärvi
13Kauno Ylivirta 2000 Toriseno
14Esa Niemelä 2000 Juujärvi
15Kauno Ylävirta 1970 Toriseno
16Reijo Mäkitalo 1950 Lätäseno
17Jukka Saarelainen 1950 Harrijärvi
18Tuomas Syväjärvi 1950 Saarikoski(Könkämäeno)
19Ari Savikko 1930 Termisjoki
20Risto Anunti 1930
21Hannu Huusko 1900 Kaskasjoki
22Pentti Kiiskinen 1900 Könkämäeno
23Reino Harjunpää 1900 Matkakoski(Tornionjoki)
24Sulo Mannila 1900 Könkämäeno
25Heikki Mäkitalo 1900 Lätäseno
26Viktor Mannela 1900 Könkämäeno
27Hannu Mokko 1890 Kivijärvi
28Sampsa Wesslin 1882 Inari(Harrijärvi?)
29Kari Mikkola 1880 Lätäseno
30Rauno Semenoff 1880 Vätsäri
31Hannu Mokko 1860 Enontekiö
32Kari Mikkola 1860 Lätäseno
33Lauri Peippo 1850 Enontekiö
34Ari Savikko 1850 Rommaeno
35Otto Koivisto 1850 Könkämäeno
36Paavo Pitkänen 1850 Lätäseno
37Marja Elina Semenoff 1835 Sevettijärvi
38Marita Seppälä 1830 Lätäseno
39Martti Ketola 1830 Lätäseno
40Mika Uusitalo 1820 Rommaeno
41Hilkka Kemppainen 1810 Enontekiö
42Toivo Kestilä 1810 Lätäseno
43Tommi Nyrönen 1805 Kaitsajoki
44Paavo Pitkänen 1800 Käsivarresta
45Seppo Tolvanen, Ensio Linde 1800
46Kari Mikkola 1800 Lätäseno
47Tapio Lampela 1780 Lätäseno
48Sampsa Wesslin 1780
49Mika Kotavuopio 1775 Tunturijärvi
50Lauri Blomberg 1770 Käsivarsi
51Matti Lampela 1770 Muonionjoki
52Sampsa Wesslin 1760 Inari
53Esa Laajala 1750 Lätäseno
54Kalevi Ylitapio 1750 Inari
55Kari Pikkupeura 1740 Meltausjoki
56Kari Mikkola 1730 Lätäseno
57Ari Savikko 1730 Rommaeno
58Hannu Rauhala, Markku Timonen 1725 Karesuvanto
59Hannu Salo 1700 Termisjärvi lähistö
60Tapani Lampela 1700 Tornionjoki
61Elli Keränen-Jaakola 1700 Yläkemijoki
62Jussi Syväjärvi 1700 Könkämäeno
63Kari Mikkola 1700 Lätäseno
64Harri Hirvasniemi 1700 Vaskolompolo
65Kauko Halttunen 1696 Inarinjärvi
66Arto Seppänen 1690 Rommaeno
67Reijo Mannela 1680 Muonionjoki
68Esko Turunen 1680 Rommaeno
69Mauri Pänttäjä 1655 Lätäseno
70Teuvo Puska 1650 Kemijoki
71Ari Klemola 1650
72Harri Hirvasniemi 1650 Vaskolompolo
73Paavo Pitkänen 1650
74Ismo Ylitalo 1645 Könkämäeno
75Ari Savikko 1640 Tsaibmajärvi
76Kari Mikkola 1630 Lätäseno
77Ari Savikko 1630 Rommaeno
78Sami Hamari 1630 Vaskolompolo
79Antero Saralehto 1620 Juutuanjoki
80Onni Tuovinen 1620 Kemijoki
81Arto Seppänen 1610 Rommaeno
82Paula Syväjärvi 1602 Könkämäeno
83Janne Haapakari 1600 Näätämö
84Ilmari Rautava 1600 Kitinen
85Seppo Tolvanen 1600
86Sampo Parkkonen 1600 Juutuanjoen vesistö
87Jyrki Pyykönen 1600
88Yrjö Ojanen 1585 Visantokoski
89Raimo Siuvi, Markku Timonen, Hannu Rauhala 1580
90Mika Uusitalo 1580 Rommaeno
91Paavo Karjalainen 1570 Kemijoki
92Eelis Kivilahti 1570 Vanttauskoski
93Mika Uusitalo 1565 Rommaeno
94Juhani Salmi 1560 Näätämöjoki
95Martti Rikkola 1560 Juutua
96Eelis Räme 1560 Porojärvi
97Sirpa Mikkola 1560 Lätäseno
98Mauno Ranta 1550 Juutua
99Jani Kultima 1550 Muonionjoki
100Onni Tuovinen 1540 Kemijoki
101Mika Uusitalo 1530 Kaitsajoki
102Kari Hasa 1530 Tengeliönjoki
103Ari Savikko 1510 Rommaeno
104Ari Savikko 1510 Rommaeno
105Jouni Haanpää 1500 Vetsijärvi
106Kari Mikkola 1500 Lätäseno
107Petri Leinonen 1500
108Matti Torkkola 1500 Lätäseno
109Eero Kaisanmatti 1500
110Reino Mannela 1500
111Ari Savikko 1475 Rommaeno
112Mika Uusitalo 1470 Jabmajärvi
113Teuvo Puska 1470 Kemijoki
114Hannele Eira 1465 Harrijärvi
115Ari Granroth 1460 Lemmenjoki
116Matti Myllykangas 1450 Muonionjoki
117Paavo Karjalainen 1450 Kemijoki, Juotas
118Paavo Alamartin 1450 Unarinköngäs
119Juha Oinas 1450 Kemijoki
120Kari Hyötylä 1440 Juutua
121Tommi Nyrönen 1430 Rommaeno
122Jussi Rautiainen 1420 Kaamasjoki
123Sampo Parkkonen 1420 Juutuanjoen vesistö
124Meeri Pohjola 1406 Vuostimojärvi
125Arto Ahonen 1400 Juutua
126Toivo A Mannela 1400 Könkämäeno
127Tuomas Perkkiö 1400 Terbmisjoki
128Atso Tirroniemi 1400 Tengeliönjoki
129Väinö Tervaniemi 1400 Inarinjärvi
130Kauko Vuorjoki 1385 Rovaniemi
131Olavi Kestilä 1380 Kemijoki
132Marjo Räme 1375 Porojärven vesistö
133Elina Rauhala 1370 Muonio Lapinniva
134Kari Mikkola 1370 Toriseno
135Seppo Tolvanen 1350 Lätäseno
136Antti Sarre 1350 Inarinjärvi
137Väinö Metso 1340 Pöyrisjoki
138Sampo Parkkonen 1340 Juutuanjoen vesistö
139Kari Mikkola 1340 Poroeno
140Paavo Karjalainen 1325 Kemijoki
141Tommi Hasa 1325 Äkäsjoki
142Väinö Tervaniemi 1320 Inarinjärven Paloniemi
143Sampo Parkkonen 1320 Juutuanjoen vesistö
144Sauli Pallari 1320 Ounasjoki
145Kari Mikkola 1320 Poroeno
146Hannes Räme 1310 Porojärven vesistö
147Matti Myllykangas 1310 Muonionjoki
148Suoma Pekkala 1300 Ivalonjoki
149Mikko Petrelius 1300 Vaattunkilampi
150Pekka Rahkala 1300 Maaterjärvi
151Jukka Karjalainen 1300 Kemijoki
152Marko Neffling 1300 Inari
153Pasi Tolvanen 1300
154Esa Ikäheimo 1300 Pöyrisjoki
155Sirpa Mikkola 1300 Lätäseno
156Jorma Ylivirta 1300 Könkämäeno
157Kari Saviaro 1295 Kemijoki
158Jarmo Harju 1290 Kemijoki
159Paavo Välitalo 1290 Muonionjoki
160Risto Kaipio 1280 Kemijoki
161Jarmo Huhtala 1270
162Juho Turpeinen 1262 Raudanjoki
163Paavo Välitalo 1260 Palojoki
164Yrjö Nurmela 1260 Rommaeno
165Heikki Mäkitalo 1255 Tornionjoki
166Aarne Pallari 1254 Könkämäeno
167Eija Rönkä 1252
168Jaakko Ounaslehto 1250
169Paavo Karjalainen 1250 Kemijoki
170Risto Matero 1250
171Kimmo Jokelainen 1250 Kiekeröoja
172Teuvo Hannula 1250 Raudanjoki
173Eero Alamartin 1250 Riipijoki
174Pekka Rahkala 1250
175Teuvo Mikkola 1250 Jeesiöjoki
176Marko Neffling 1250 Luttojoki
177Tommy Ryytty 1250 Lemmenjoki
178Sirpa Mikkola 1240 Lätäseno
179Kalle Vaarala 1240 Jeesiönjoki
180Mikko Lahtela 1230 Inarin Hannujärvi
181Matti Tikkanen 1230 Kemijoen Lainaa
182Janne Jänkälä 1227 Kemijoki
183Paavo Karjalainen 1225 Kemijoki
184Kari Hyötylä 1220 Näätämö
185Elina Rauhala 1200 Sullin suvanto Lätäseno
186Sulo Pokka 1200
187Seppo Sarajärvi 1200 Siuruanjoki
188Tommy Ryytty 1200 Ivalonjoki
189Jari Puurunen 1200 Kemijoki
190Marko Neffling 1200 Inari
191Juha Pietikäinen 1200 Muonionjoki
192Veikko Heikkilä 1165 Juutua
193Kosti Satokangas 1160 Ounasjoki
194Viljo Hiltunen 1160 Tengeliönjoki
195Timo Yliniemi 1150 Palojoki
196Marko Neffling 1150 Luttojoki
197Olavi Kestilä 1150 Kemijoki
198Aleksi Viita 1150 Ruohokallio Tornionjoki
199Risto Kuivaniemi 1145 Harrijärvi Enontekiö
200Jouko Kovala 1140 Kemijoki
201Marko Heikkilä 1140 Kilpisjärvi
202Toimi Sinkkonen 1130
203Marko Neffling 1130 Ivalonjoki
204Lauri Arrela 1125 Juutuanjoki
205Mika Kortelainen 1125 Pyhäjoki
206Päivi Hartikainen 1122 Kemijoki
207Toivo Saarisivu 1120 Ounasjoki
208Veikko Pekkala 1120
209Jari Annala 1120 Meltausjoki
210Marko Neffling 1110 Ivalonjoki
211Veijo Ollila 1100 Kemijoki
212Reijo Vilander 1100 Kemijoki
213Teemu Kunnari 1100 Javarusjoki
214Tapani Petäjäjärvi 1100
215Pauli Välitalo 1100 Muonionjoki
216Jouko Vaara 1100 Pautujärvi
217Pertti Salmela 1100 Simojoki
218Marko Neffling 1090 Inari
219Jarmo Laukkanen 1075
220Mette Rauhala 1060 Muonionjoki
221Väinö Vyörykkä 1050 Perho
222Juha Törmänen 1050 Muonionjoki
223Mauri Kerätär 1050 Kemijoki
224Veijo Liikamaa 1050 Jarhoistenkoski Tornionjoki
225Veijo Hietaniemi 1050 Ounasjoki
226Kalevi Porvari 1041 Könkämäeno
227Miikka Hyötylä 1040 Juutuanjoki
228Taneli Roimaa 1030 Visantokoski
229Henri Mannela 1023 Könkämäeno
230Tero Koivisto 1010 Tengeliönjoki
231Tero Koivisto 1010 Tengeliönjoki
232Kalle Roimaa 1010 Muonionjoki
233Toivo Puska 1000 Kemijoki
234Elina Kangaskorte 1000 Raudanjoki
235Marko Heikkilä 1000
236Juho Kunnari 1000 Norvajoki
237Heikki Torvinen 1000 Roi Mlk
238Juho Vuonela 1000 Kemijoki
239Timo Rapakko 1000
240Kalle Roimaa 1000 Lätäseno
241Eino Kangaskorte 1000
242Heino Hiukka 985
243Ilpo Juopperi 985
244Kari Pulkkinen 975 Livojoki
245Sirpa Mikkola 960 Lätäseno
246Kosti Satokangas 950 Ounasjoki
247Marko Neffling 950 Inari
248Esa Jaakkola 950 Kitinen
249Marko Neffling 950 Juutuanjoki
250Marko Neffling 950 Luttojoki
251Matti Ollila 950 Savinajoki
252Janne Honkanen 940 Meltausjoki
253Juhani Jänkälä 920
254Marko Neffling 920 Mukkajärvi
255Pentti Kangaskorte 900
256Jussa Kokko 900 Iijärvi
257Veikko Kurppa 890
258Kari Huttunen 890 Kitinen
259Vili Eskelinen 880 Syvä Tepastonjoki
260Marko Neffling 870 Martinjärvi
261Sirpa Mikkola 870 Lätäseno
262Marko Neffling 862 Juutuanjoki
263Marko Neffling 850 Martinjärvi
264Veikko Erkkilä 850 Loukisjoki
265Tuure Ruopsa 830 Kemijärvi Ruopsanlahti
266Marko Neffling 830 Martinjärvi
267Veikko Salo 820 Kemijoki
268Jari Pekka Mikkola 800
269Toni Kouva 800 Tengeliönjoki
270Mauri Kerätär 775 Vanttauskoski
271Aarne Aho 750 Kemijoki
272Teemu Pekkala 730 Louejoki
273Kaarlo Lainas 690 Raudanjoki
274Juhani Torvinen 635
275Seppo Suopajärvi 630 Patokoski
276Matti Latva 600 Ounasjoki
277Kare Koivisto 570 Tornionjoki
278Seppo Suopajärvi 490 Ounasjoki
279Veikko S Pekkala 450 Ivalonjoki
280Tyyne Vierelä 422 Ounasjoki
281Hanne Kiiskinen 250 Kitinen
282Leo Rantatalo 246 Muonionjoki
283Mauno Hattukangas